Do końca października trwają konsultacje społeczne ws. lokalizacji nowego skateparku, obecny (na plaży miejskiej) ma być zlikwidowany, a w jego miejscu na stanąć całoroczny Lunapark. Na swojej stornie burmistrz Iwaszkiewicz zasugerował lokalizację obok hali MOSIR (ul. 3go Maja) jako jedną z rozważanych (zdjęcie artykułu pochodzi z fanpage burmistrza). Czy jest to dobra lokalizacja? Jaka jest najlepsza?
Szukając odpowiedzi na powyższe pytania warto wziąć pod uwagę dwie rzeczy; kto będzie użytkownikiem skateparku oraz wykorzystać zdobytą wiedzę jaką niesie ze sobą koncepcja Community Policing,. Statystycznym użytkownikiem skateparków są chłopcy w wieku 12-17 lat i to z myślą o nich trzeba tworzyć przestrzeń i infrastrukturę skateparku. Na to trzeba nałożyć założenia koncepcji Community Policing, w myśl której dla tworzenia bezpiecznej (pozbawionej antyspołecznych zachowań) przestrzeni, ważne jest zaangażowanie społeczeństwa i tzw. "społecznych oczu". Nie chodzi o inwigilację, ale wzajemną społeczną kontrolę, która nie jest zamierzona, a wynika z planowania przestrzennego.
Powiem to innymi słowy, co się stanie jak nowy skatepark "wciśniemy" obok hali Mosir, w miejscu gdzie nie ma żadnych bloków mieszkalnych, gdzie nikt z dorosłych nie przechodzi tamtędy bo nie ma po co, gdzie sąsiedztwo wielkiej, cieniującej "martwej" ściany hali sprzyjać będzie anonimowości? A teraz pomyślmy, że budujemy skatepark w miejscu gdzie setki ludzi wracają do domu z pracy, przechadzają się na spacer z pieskami, w pobliżu jest plac zabaw dla najmłodszych, żaden budynek nie zasłania widoczności skateparku, a wokół są bloki/domy skąd dobiega wzrok "społęcznych oczu". Na który z tych skateparków wyślesz swoje dziecko drogi rodzicu? Świetnie zrozumiał to Kętrzyn, który z pewnością przy projektowaniu skateparku czerpał z koncepcji Community Policing, a oto efekt:
Miasto nie powinno przytłaczać, tworzyć barier, ograniczać. Miasto swoimi decyzjami i lokalizacjami ma ogromny wpływ na funkcjonalność przestrzeni miejskiej, a przestrzeń ta powinna być zaplanowana w taki sposób, by oferować mieszkańcom bezpieczne i komfortowe warunki do mieszkania, pracy, rozrywki i interakcji z drugim człowiekiem. Miasta muszą dziś być czymś więcej niż tylko zbiorem osiedli mieszkaniowych i biurowców. Jakość, funkcjonalność i estetyka otaczającej nas przestrzeni jest niezwykle ważna. Czas skończyć z projektowaniem przestrzeni miejskiej XX wieku, gdzie taki skatepark "upycha" się tam gdzie jest kawałek wolnego miejskiego gruntu, tylko odważnie wejść w XXI wiek i wskazać lokalizację najlepszą dla tego typu infrastruktury, którą w moim odczuciu jest plac im. Jana Pawła II przy ul. Jagiełly i Wodociągowej.
Niestety rozważana przez burmistrza Iwaszkiewicza lokalizacja obok hali MOSiR to nieporozumienie i zupełny brak wiedzy na temat nowoczesnego projektowania przestrzeni publicznej. Konsultacje społeczne w tym temacie powinny ograniczyć się do wyglądu, wielkości i instalacji infrastruktury dla skaterów, nie zaś do wyboru miejsca skateparku, który powinien być dokonany przez eksperta czyli architekta miejskiego, kompetentnej i doświadczonej osoby. Niestety po wygranych wyborach w 2014 roku, burmistrz Iwaszkiewicz zlikwidował ten etat (w mojej ocenie najważniejszy etat w mieście) i dziś decyzje o lokalizacji ważnych miejskich inwestycji podejmuje samodzielnie. Jednak do tego oprócz władzy trzeba mieć wiedzę, inaczej kończy się jak w przypadku budynku po byłym Kinie Fala czy zmienioną koncepcją plaży miejskiej, której zwycięski (świetny) projekt opiniowany przez renomowane Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), również trafił do kosza po wygranych wyborach w 2014 roku tylko dlatego, że był rozstrzygnięty przez Jolantę Piotrowską. Szkoda.
P.S. Mimo wszytsko zachęcam do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych na temat lokalizacji skateparku oraz jego infrastruktury. To bardzo proste. Wystarczy po brać ANKIETĘ wypełnić wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., bądź zarejestrować się i wypełnić ankietę online tutaj: https://ekonsultacje.gizycko.pl/a/rejestracja
Więcej informacji tutaj: https://mojegizycko.pl/2020/10/01/konsultacje-spoleczne-dotyczace-nowej-lokalizacji-i-wyposazenia-skateparku/