Od kilku dni odbieram od mieszkańców głosy zdziwienia, dotyczące płatnych parkingów w Giżycku, które mają obowiązywać od 1 maja. Zgodnie z informacją podaną na miejskiej stronie, płatne parkingi mają obowiązywać od 1 maja, ale zakup abonamentu dla mieszkańca będzie możliwy dopiero od 4 maja.
Szanowni Państwo zakup abonamentu dla mieszkańców powinien być możliwy jeszcze w marcu, żeby odciążyć działanie biura wydającego abonamenty. Sytuacja jest absurdalna, bo w obliczu trwających obostrzeń, nie spodziewamy się tłumu turystów na weekend majowy, więc to mieszkańcy, którzy planują wykupienie abonamentu, będą musieli za miejsca parkingowe zapłacić w majówkę podwójnie. Jednak nie wszędzie. W Giżycku wprowadzono dwa obszary płatnych parkingów (niebieski i czerwony). Niebieski jako, że są to drogi publiczne, wprowadzenie płatnych parkingów wynikało z ustawy, a czerwony (są to place i skwery miejskie) na podstawie uchwały. Nie tylko kolor ma tu znaczenie. Np. naliczania opłat za parkowanie w obszarze niebieskim nie stosuje się w weekendy i święta, co oznacza, że w weekend majowy (1-3 maja) możemy parkować "za darmo". W przypadku obszarów czerwonych nie ma wyjątków i będą one płatne przez 7 dni w tygodniu.
Dobrze funkcjonujące płatne parkingi mogą pomóc w częstej rotacji samochodów i uwolnić miejsca parkingowe, jednak żeby to działało sprawnie całe centrum powinno być jedną wielką strefą, a nie poszczególne ulice. Wytypowanie pojedynczych ulic spowoduje, że wielu właścicieli aut będzie zostawiało swoje samochody 10m dalej na terenie wspólnot i spółdzielni, bo tam nie będzie funkcjonowania strefy. W odpowiedzi wspólnoty i spółdzielnie (już zrobiła to część) będą grodzić swoje wjazdy szlabanami.
Przed nami wielki sprawdzian, pierwszy sezon z płatnymi parkingami. Pamiętajmy o różnicach na obszarach niebieskim i czerwonym. Dodatkowo jako radni klubu AG mamy powody do zadowolenia i swój mały sukces, gdyż pierwotnie przyjęta uchwała (listopad 2019) o płatnych parkingach autorstwa burmistrza Iwaszkiewicza zakładała działanie płatnych parkingów przez 12 miesięcy w roku. Byliśmy temu przeciwni i złożyliśmy własny projekt uchwały, który przewidywał działanie PP tylko w sezonie wakacyjnym. Pod presją naszego projektu uchwały, pojawił się kolejny, również wykluczający pobieranie opłat przez 12 miesięcy.