Po ponad dwóch latach radni wracają do właściwej sobie sali konferencyjnej urzędu miejskiego. Covidowa rzeczywistość najpierw przeniosła sesje do budynku Ekomariny, gdzie możliwe było zachowanie 1,5m odległości, a następnie do internetu. Żaden kupowany do domy zapach nie odda tego ze starego drewna sali sesyjnej, więc ogromnie cieszę się z tej decyzji przewodniczącego rady, tak jak chyba niemal wszyscy radni. Czego nauczyły nas sesje zdalne? Chyba tylko tego jak skutecznie zniechęcić mieszkańców do oglądania obrad w istotnych tematach miejskich.
Najbliższa sesja RM w Giżycku już w najbliższą środę 27 kwietnia. W zmianach budżetowych radni będę głosowali m.in.: nad zwiększeniem wydatków na budowę skateparku (40 000zł grantu pozyskanego z Urzędu Marszałkowskiego), rozbudowę monitoringu oraz powierzenie 200 000 zł Centrum Integracji Społecznej na utrzymanie zieleni w mieście. Radni będą głosowali również przekazanie 500 000 zł Gminie Giżycko na zakup 3 autobusów elektrycznych, które będą kursować również po mieście, przyjęciem regulaminu nowego portu, który nareszcie powstał (2 lata opóźnień) na terenie byłej BAZY oraz zwiększeniem do 10. liczby lokali komunalnych, które mogą być przeznaczone dla "pozagiżyckiej" kadry medycznej, która zechce leczyć w naszym szpitalu. Uchwała nie reguluje, o które konkretnie lokale komunalne chodzi. Oby zachęciło to potencjalnych lekarzy do praktykowania w Giżycku - będę się temu przyglądał.
Radni otrzymali również sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta Giżycka w 2021, a także programu przeciwdziałania narkomanii autorstwa Ewy Ostrowskiej - Dyrektor Centrum Profilaktyki. Warto je poczytać, bo profilaktyka to najskuteczniejsze i jednocześnie najtańsze działanie w trosce o zdrowie, na które samorząd musi zwracać szczególną uwagę.
Najciekawszym dla mnie punktem sesji, będzie projekt uchwały mieszkańców. Jest to pierwsza w historii naszego samorządu obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Sama formuła jest bardzo świeża. Rada Miejska w Giżycku w 2019 roku, między innymi dzięki radnemu Łukaszowi Zakrzewskiemu przyjęła przepisy, pozwalające 300 mieszkańcom Giżycka złożyć własną uchwałę. Pierwsi po ten zapis sięgnęli członkowie stowarzyszenia Wolne Miasto Giżycko, którzy zawiązali komitet inicjatywy uchwałodawczej i zebrali wymagane trzysta podpisów, pod projektem uchwały nadającej nazwę rondu u zbiegu ulic Jagiełły-Wodociągowa - "RONDO PRAW KOBIET". Wcale nie jestem przekonany, czy ta nazwa szczególnie pasuje do giżyckiego ronda, ale należy uszanować głos mieszkańców, docenić chęci, zaangażowanie i pracę komitetu, bo jest przy tym mnóstwo zniechęcającej do takich aktywności biurokracji. Uważam, że radni są wyłącznie wykonawcami woli mieszkańców. Jestem tam dla Państwa, nie dla samego siebie, więc jeżeli mieszkańcy przychodzą do radnych ze swoim projektem to należy go uszanować. Mam nadzieję, że za przykładem pójdą również inne środowiska. Deklaruje swoją pomoc w przygotowaniu projektu uchwały i zachęcam do kontaktu - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pełny program najbliższej sesji RM znajdziecie Państwo tutaj: Program sesji kwietniowej 2022