Jaki będzie 2020 rok dla Giżycka? Niech przemówią liczby, one zawsze prawdę powiedzą. Nie będę jednak uprawiał numerologii, ani wróżenia z fusów. Liczy 2020 roku dla Giżycka.
1110 – Ilość mieszkańców, która wyjechała z Giżycka w latach 2016-2018. Chociaż nie trudno w to uwierzyć, to ta liczba robi wrażenie. Co ciekawe, ubywa nas więcej niż prognozował to Główny Urząd Statystyczny. Jeszcze w 2016 roku oficjalne źródła podają, że było nas - 29 642, jednak w Raporcie o Stanie Miasta Giżycka 2018 – dokumencie wydanym przez Urząd Miejski w Giżycku, ilość giżycczan zameldowanych na pobyt stały + czasowy wynosi – 28 532 (dane na 31 grudnia 2018). Tak jak wspomniałem, nie trudno w to uwierzyć, gdy tak jak w moim przypadku zapytamy siebie ilu naszych kolegów i koleżanek z klasy maturalnej mieszka dalej w Giżycku? W moim przypadku na 32 osoby, które uczyły się ze mną w II LO, w naszym mieście zostało nas pięcioro. Przypomnę tylko, że wiekiem jestem najmłodszy spośród 21 radnych miejskich, mam 31 lat, a „ogólniak” kończyłem w 2007 roku.
Kilka dni temu, jeden z internautów zwrócił uwagę na malejąca demografię Giżycka Panu Burmistrzowi Iwaszkiewiczowi, który odpisał mieszkańcowi na swoim fanpage’u, że spadająca populacja to efekt osiedlania się mieszkańców Miasta w Gminie Wiejskiej i gdyby zsumować obie gminy wynik mógłby być dodatni. Burmistrz Iwaszkiewicz zastrzegł, że należałoby to jednak sprawdzić.
Żałuję, że Burmistrz Miasta nie ma wiedzy o najważniejszym (z punktu widzenia rozwoju i ciągłości społeczności) wskaźniku, jakim jest demografia. Te liczby każdy włodarz powinien mieć w małym palcu. Co więcej, to właśnie te wskaźniki i te liczby powinny przyświecać planowaniu każdej inwestycji miejskiej, bo Miasto nie jest tu i teraz. Miasto to proces, wizja i cele, które musimy sobie stawiać patrząc 5-10-20 lat w przód. Zadanie sobie pytania: „Czy wydanie kilku milionów złotych na inwestycję X czy Y, ma szansę w przyszłości wpłynąć na wzrost liczby mieszkańców Giżycka?” powinien stawiać stawiać sobie każdy burmistrz wydając publiczne pieniądze. Widza na temat populacji wydaje się być kluczowa, a jednak… Sprawdźmy, czy faktycznie spadająca populacja Miasta, to efekt osiedlania się mieszkańców w Gminie Wiejskiej, którzy wciąż pracują w Mieście?
W analogicznym czasie (lata 2016-2018) faktycznie Gmina Wiejska zyskuje mieszkańców. Można również pokusić się o przypuszczenie, że wzrost liczby mieszkańców Gminy Wiejskiej to efekt osiedlania się tam mieszkańców Miasta, ale…. tylko 14%, tych którzy wyjeżdżają z Giżycka przenosi się do Gminy. Pozostałe 86% wyjechało z Giżycka na dobre albo (w skutek starzejącej się społeczności Giżycka) zmarło. Nie jest prawdą, że suma ludności obu gmin będzie miała tendencję dodatnią, Panie Burmistrzu i powinien Pan to wiedzieć.
Co powoduje, stale ujemna migracja dla Giżycka, jakie niesie skutki finansowe i gospodarcze dla naszego Miasta? Jak szybko starzeją się giżycczanie i jak będzie wyglądała populacja Giżycka za 10 i 25 lat? O tym napiszę następnym razem.
Źródła:
https://olsztyn.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_warminsko-mazurskie/portrety_gmin/gizycki/m.gizycko.pdf
https://bip-v1-files.idcom-jst.pl/sites/3080/wiadomosci/473181/files/raport_24052019r.pdf
https://bip-v1-files.idcom-jst.pl/sites/47061/wiadomosci/472118/files/raportostaniegminygizycko_x.pdf
https://www.polskawliczbach.pl/Gizycko